Rodzaje sieci komputerowych

Wyróżniamy – 4 rodzaje sieci komputerowych

LAN – ( Lokalne Sieci Komputerowe )

(ang. Local Area Network ).

Sieć lokalna to grupa komputerów połączonych ze sobą na niewielkim obszarze takim jak budynek, biuro, szkoła
Sieć LAN służy do łączenia dwóch lub więcej komputerów osobistych za pośrednictwem medium komunikacyjnego, takiego jak skrętka dwużyłowa, kabel koncentryczny, czy w przypadku Wifi powietrze itp.
Jest mniej kosztowny, ponieważ jest zbudowany z niedrogiego sprzętu, takiego jak koncentratory, przełączniki karty sieciowe i kable ethernetowe. Dane są przesyłane z bardzo dużą szybkością w sieci lokalnej.
Sieć lokalna zapewnia większe bezpieczeństwo.

WAN – ( Rozległe Sieci Komputerowe )

(ang. Wide Area Network )

Sieć rozległa to sieć rozciągająca się na dużym obszarze geograficznym, takim jak miasta, województwa lub kraje. Sieć rozległa jest znacznie większą siecią niż LAN. Sieć rozległa nie ogranicza się do jednej lokalizacji, ale obejmuje duży obszar geograficzny za pośrednictwem linii telefonicznej, kabla światłowodowego lub łączy satelitarnych. Internet jest jedną z największych sieci WAN na świecie. Sieć rozległa jest szeroko stosowana w biznesie, administracji i edukacji. Sieć WAN łączy ze sobą mniejsze sieci LAN tak aby mogły się ze sobą łączyć w globalną sieć.

MAN – ( Metropolitarne Sieci Komputerowe )

(ang. Metropolitan Area Network )

Metropolitalna sieć komputerowa (MAN) to sieć komputerowa, która łączy komputery w obszarze metropolitalnym, którym może być jedno duże miasto, wiele miast i miasteczek lub dowolny duży obszar z wieloma budynkami. Sieć MAN jest większa niż sieć lokalna (LAN), ale mniejsza niż sieć rozległa (WAN). MAN nie muszą znajdować się na obszarach miejskich; termin „metropolita” oznacza rozmiar sieci, a nie dane demograficzne obszaru, który obsługuje.

PAN – ( Personalne Sieci Komputerowe )

(ang, Personal Area Network )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *